Františkovy Lázně

Město

Františkovy Lázně jsou nejmenšími z "lázeňského trojůhelníku v Západních Čechách". O to více jsou malebné, s klidným prostředím, krásnými promenádami.

Město bylo založeno v roce 1793 císařem Františkem I. jako první slatinné lázně na světě.

Léčivé účinky tamějších pramenů jsou známy od 15. století. Vodu z pramenů používali nejen místní obyvatelé - byla prodávána i po celém Německu.
Léčivé prameny

Ve městě a přilehlém okolí vyvěrá množství termálních pramenů. Tyto jsou využívány k léčebným účelům v místních balneoprovozech.

Nejznámějšími prameny jsou: Glauberův, Císařský, Kostelní, Adler, Palliardi, Cartellieri a Štěpánka.

Jsou využívány i uhličité plyny a rašelina.
Kultura a volný čas

Ve Františkových Lázních se v lázeňské sezoně, zejména pak v letních měsících pořádají koncerty vážné hudby.

Je možné navštívit zdejší muzeum, divadlo, nebo kino. Chloubou města je Aquaforum, kde si vodních atrakcí mohou užívat nejen dospělí, ale i děti.

V nedalekém okolí je přírodní rezervace SOOS, motýlí farma a vyhaslá sopka Komorní hůrka. Zde je pamětní deska J.W. Goetha, který ve Františkových Lázních nějaký čas pobýval.
12. 2. – 28. 10. 2018 – MUZEUM – Výstava: Pomník císaře Františka I.

V roce 2018 si Františkovy Lázně podobně jako celá střední Evropa připomínají mnoho významných výročí. Mezi nimi také 250 let od narození rakouského císaře Františka I., který Františkovým Lázním propůjčil své jméno a jehož osobu s městem pojí bezpočet souvislostí. Městské muzeum proto u příležitosti tohoto jubilea připadajícího na 12. února přichystalo výstavu věnovanou vztahu slavného panovníka k Františkovým Lázním a také císařově pomníku z dílny významného bavorského sochaře Ludwiga von Schwanthalera, od jehož odhalení uplyne v létě 2018 právě 165 let. Výstavu nacházející se v 1. patře hlavní budovy muzea lze navštívit do 28. října 2018. Výstavu „Pomník císaře Františka I.“ zahájila dne 12. února 2018 františkolázeňská rodačka a zasloužilá mentorka muzea Dr. Ulrike Zischka svou přednáškou nazvanou „250. výročí narození rakouského císaře Františka I. – panovníka, jenž dal Františkovým Lázním své jméno“, jež je v digitální podobě dostupná v rubrice Články. V tištěné podobě je pak k disposici všem návštěvníkům muzea.